Užitečné informace

Elektronika o přestávkách už na naší škole není v kurzu

Na základě podzimních událostí spojených s nedobrovolnými skupinami na sociálních sítích s nevhodnými příspěvky, ale i pod vlivem posledních vědeckých poznatků o špatném vlivu nekontrolovaného trávení času nad mobilním telefonem na dětský psychický a mentální vývoj, jsme se rozhodli děti vyzývat k tomu, aby měly svá vypnutá mobilní zařízení v taškách i během přestávek a volného času tráveného ve škole. Věříme, že žáci využijí volný čas mezi hodinami k odpočinku, nebo ke svým potřebám, případně povinnostem, že podpoříme skutečnou komunikaci mezi dětmi, předejdeme možnostem kyberšikany páchané na půdě školy a přispějeme k snížení rizika vzniku závislosti na elektronice.

Manuál první pomoci proti sebepoškozování (pro rodiče)

Sebepoškozování se stalo rozšířenou strategií, jak zvládat stres a psychické napětí, jak si ulevit od náročných emocí, nebo naopak od nesnesitelných pocitů prázdnoty. Samozřejmě je to však cesta nezdravá, nevhodná a krátkozraká, protože časem po krátké úlevě přichází ještě větší propad. Největším rizikem je rychlý vznik závislosti na sebepoškozování a propuknutí sebevražedných myšlenek u dlouhodobého sebepoškozování.

Nejde o „módu“, ale o rychle a nekriticky se šířící nezdravou strategii odreagování.

Lidé se řežou proto, že jim to na chvíli přinese úlevu od napětí, vnitřního vzteku, úzkosti či stresu, prázdnoty apod. Jiné strategie jim přestaly fungovat, nebo jiné neumí či nemají, vnitřní napětí je příliš velké. Dá se také říct, že fyzická bolest v tu chvíli přehluší tu psychickou, a sebepoškozováním jim přinese jistý pocit kontroly nad náročnou situací. To, že to mají „v rukách“, když přijde fyzická bolest, jim dává tolik chybějící pocit vlastní síly a moci. Někdy je sebepoškozování voláním o pomoc.

Co dělat?

  1. I přes všechny naše emoce zacovat chladnou hlavu při rozhovoru s dítětem
  2. Vyjádřit pochopení pro náročnou situaci, kterou dítě prožívá
  3. Zájem o to, co ho trápí a stresuje
  4. Nekřičet
  5. Nevyvíjet tlak na okamžité vysvětlení chování dítěte
  6. Nevyčítat (NE!!!! „Jak jsi nám to mohla udělat? Víš, jak ubližuješ mamince?“)
  7. Nehodnotit („NE- „Co Tě to napadlo za blbej nápad?“)
  8. Nevyhrožovat, nestrašit (Ne- „Ty chceš do blázince?“)
  9. Nezakazovat (Ne- „Máš zaracha, dokud nepřestaneš. Musís mi slíbit, že už to nikdy neuděláš.“)
  10. Vyjádřit lásku
  11. Zkusit pomoci naučit ventilovat emoce zdravějším způsobem (viz např. Kapsář)
  12. Pomoci dítěti naučit se s problémy svěřovat a nebrat je jako vlastní selhání
  13. Hledat s dítětem jeho zdroje a opory
  14. Hledat silné stránky a dovednosti
  15. Pokud dítěti chodí od kamarádek“kamarádů textové zprávy s obrázky, jak si ubližují, tak pomoci nastavit hranice („Nedělá mi dobře, když mi to posíláš. Nepiš mi, když se řízneš. Zkus to říci rodičům, neumím Ti pomoci“).
  16. Podívejte se společně na užiteční webové odkazy, např. Vzkazy na těle nebo aplikace Nepanikař, I am sober
  17. NUDZ- projekt Bez obav – kurz pro rodiče

Kdo za to může?

Děje se tak pravděpodobně vlivem zaměření naší západní společnosti na rychlost a výkon, vlivem sociálních medií a celospolečenských události jakými byly pandemie a války. Ubližování si je projev výrazné psychické nepohody a/nebo psychické křehkosti, který je potřeba brát vážně a společně řešit.

Nelze se paralyzovat nenávistí k učitelům, vrstevníkům, spolužákům či bývalým partnerům. Nejčastější a naprosto kontraproduktivní reakcí však je, když v celé této – beztak již velice náročné situaci – začneme pátrat po vlastním zavinění.

Odborná pomoc:

Rodičovská linka (606 021 021), která funguje od pondělí do čtvrtka od 13h do 21h a v pátek od 9h do 17h.

 

Dostupné a mezi dětmi populární návykové a nevhodné látky

Mezi dětmi a dospívajícími je v posledních letech velmi populární KRATOM (listy rostliny Mitragyna Speciosa), u nás zatím stále ještě legální droga původem z Asie. Jedná se o zelený prášek, který je možné sypat do pití pro větší příval energie v malé dávce nebo naopak pro zpomalení a utlumení v dávce větší. Často se prodává v barevném, pro děti lákavém obalu, i ve formě pastilek nebo želé bonbonů. Pro děti je i cenově dostupný a je všude, v řadě obchodů s potravinami, v některých automatech. Velkou propagaci mu udělali mnozí influenceři a bloggeři. Adiktologové před ním varují, obsahuje alkaloidy ovlivňující psychiku a je silně návykový, tolerance na něj vzniká rychle. Velké škody může napáchat právě u mladého člověka, kterému teprve dozrává mozek a celý nervový systém.

Dalším návykovým nebezpečím jsou nikotinové sáčky zvané „LYFTY“ (značka Velo společnosti Marlboro). Dostupné jsou v různé síle nejčastěji od 5 mg do 50 mg, s různými příchutěmi. Sáčky se vkládají mezi dáseň a ret, nikotin se následně uvolňuje přes sliznice, ale ty s příchutěmi jsou vstřebávány celou ústní dutinou. Je to relativně nová záležitost, ale už teď se ví, že způsobují změny na dásni, zdrsnění, puchýřky, vyblednutí růžové sliznice a postupné vyžírání dásně, vliv mají i na kvalitu zubů, mohou způsobit jejich předčasné vypadávání. Jsou cenově dostupné, k sehnání běžně na internetu. Závislost na nich vzniká rychleji než u kouření. Smrtelné riziko může představovat nechtěné spolknutí sáčku.

Velmi rychle se mezi dětmi šíří obliba elektronických cigaret, správněji kuřáckých pomůcek zvaných „VEJPKY“. Nejedná se o tabákový výrobek, jejich složení však rozhodně není zdraví prospěšné. Obsahují cca 19 chemických látek, mezi nimiž je i karcinogenní nitrosamin, toxický ethandiol (v rozmrazovacích směsích) a i beznikotinové náplně obsahovaly nízké množství nikotinu. Patrony se vyrábějí v různých koncentracích a s různými příchutěmi, ale jejich kvalita je různorodá, na našem trhu jsou téměř vždy k mání výrobky z Číny, jejichž výroba není kontrolovaná, obsahují tak množství těžkých kovů a různé příměsi. Užívání elektronických cigaret navozuje dojem zdravějšího kouření. Ve skutečnosti je při jejich kouření velmi obtížné stanovit množství vdechnutého nikotinu. U mladých se tak zvyšuje riziko akutní intoxikace, závislosti na nikotinu, ale i závislost na samotném rituálu.

Nejvíce užívanými návykovými látkami jsou KANABINOIDY. Vyskytují se v přírodě v rostlinách konopí (Cannabis). Je známo přes 100 druhů, nejznámější složky jsou THC (tetrahydrokanabinol) s psychoaktivními účinky, CBD (kanabidiol) s potenciálními léčebnými vlastnostmi, ale pod lékařskou kontrolou, CBN (kanabinol) vznikající rozpadem THC a stále ještě ve výzkumu, CBG (kanabigerol), který se stále ještě zkoumá. Působí na endokanabinoidový systém, který má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí, včetně rozmnožování, emocí, spánku, příjmu potravy. U nás je dovážení a prodej technického konopí s obsahem THC pod 1% povolen za účelem výzkumu a technického a zemědělského zpracování. K užívání sušených květů ale prodejce nabádat zákazníky nesmí. Léčebné konopí s nízkým obsahem psychoaktivních látek THC je povoleno pouze za určitých okolností pod kontrolou odborného lékaře. Rekreační užívání konopí ne nezákonné. Je to nejčastěji užívaná ilegální droga v ČR. Její dávkování je těžko předvídatelné a proměnlivé, závislé na části a druhu rostliny i podmínkách jejího růstu. Hlavním důvodem k jejich užívání jsou pocity euforie, relaxace a zesílení zážitků. Daní za to jsou však kognitivní změny, jako zhoršená krátkodobá paměť a pozornost, dále pak sucho v ústech, porucha koordinace pohybů, změny vnímání času. Může na nich také vzniknout závislost. U nás je těžké odhadnout kvalitu kupovaného výrobku, často bývá velmi nízká a s tím se pojí zvýšené riziko při jeho užívání.

Český trh byl ještě nedávno zaplaven látkou HHC – hexahydrokanabinolem, syntetickým kanabinoidem odvozeným od THC. Je dostupná všude a prodejná komukoli (děti nevyjímaje) a v mnoha podobách, HHC palice, HHC vape s příchutěmi, HHC jako gumové medvídky, HHC jako sprej do salátů, do úst, do čaje, HHC med, … Je to látka nová, dlouhodobé důsledky jejího užívání nejsou zatím jasné. Potenciálně mohou uživatelé pociťovat pocity závratě, sucho v ústech, zvýšenou chuť k jídlu, nervozitu, depresi, paranoiu, nespavost, citlivější jedinci i nevolnost a mohou mít zarudlé oči, tedy podobně jako po požití THC. Vzhledem k zpomaleným reflexům není možné po požití látky řídit.

Skutečným problémem jsou varianty HHC-P a HHC-O, které jsou 10x silnější než HHC. Dostupné jsou ve velkém množství potravin a produktů. Účinky trvají několik hodin. Mnozí obchodníci zatím využívají našeho legislativního nedostatku vůči téhle látce a je dostupná na internetu i v kamenných obchodech bez omezení.

Od 1. 3. 2024 bude vydáno nařízení vlády, kterým se na seznam návykových látek dostávají i látky HHC, HHC-O a THCP, tedy syntetické kanabinoidy, které se doposud na našem trhu vyskytovaly v různých podobách, v různých cukrovinkách, bylinných směsích, koření i náplních do elektronických cigaret.

Adiktologové také upozorňovali na nevhodnost pití energetického nápoje PRIME propagovaného youtubery jako cool věc. Díky síle internetu se tento nápoj stal jedničkou mezi mládeží, oblíbený je i mezi mladými sportovci. Na trhu jsou dvě varianty PRIME HYDRATION bez kofeinu a PRIME ENERGY s 2x větším množstvím kofeinu než ostatní energydrinky, tedy pro děti naprosto nepřípustný. Ani ten bez kofeinu však žádné benefity pro dětský organismus nepřináší, rozhodně výkon mladého sportovce nezvedne a ani mu neposkytne potřebnou rehydrataci, naopak je to nápoj nevhodný. Obsahuje velký nepoměr prvků, minimum sodíku v kombinaci s velkým množstvím draslíku, což může být nebezpečné pro ledviny. Navíc jsou oba výrobky dobře zaměnitelné. Nápoje jsou i drahé.

(Volně sepsáno na základě listopadové přednášky lektorek ze společnosti Magdaléna, která se zabývá prevencí i léčbou závislostí.)

 

OnlyFans – rizika pro nezletilé

V posledních letech je OnlyFans nejrychleji rostoucí byznysovou platformou sociálních sítí na internetu. Na jaře minulého roku se na této platformě pohybovalo 210 miliónů předplatitelů z celého světa a více než 2,1 milionů tvůrců obsahu. Jedná se o službu sdílení prémiového obsahu jeho předplatiteli, přičemž nejčastějším placeným obsahem jsou pornografická videa a fotografie se sexuálním obsahem. Tvůrce má vytvořit obsah, který by se uživatelům líbil a za který by byli schopni zaplatit. Zveřejňuje tak necenzurované obrázky, videa, může pořádat živé přenosy, komunikovat se sledujícími i vzájemně si posílat soukromé zprávy a příspěvky. Vstup na platformu není složitý, přestože podmínky stanovují věkovou hranici 18 let, není problém systém ověřování identity oklamat. Měsíční předplatné se pohybuje v mezi cca 5 – 50 dolarů, ale většina tvůrců využívá promárně minimálního předplatného. Velkým problémem je, že na platformě pak děti a mladiství sdílejí své nahé a polonahé fotografie, aby si vydělali „hodně peněz“, na které je úspěšní tvůrci lákají. Většině se vydělat pochopitelně nepodaří a vytváří stále více obscénní obsah. Stávají se tím snadnou kořistí sexuálních predátorů, kteří se na této platformě pohybují, záměrně vyhledávají děti a následně s nimi manipulují. Navíc se tak děti a mladiství stávají součástí tvrdého a nevratného sexuálního průmyslu. Opět je nezbytné vštěpovat dětem, že to, co sdílí na internet, tam už navždy zůstane.

(Volně zpracováno na základě článku OnlyFans, Prevence, ročník 20, číslo 4, s.12-14.)

Držme si své děti

Vážení rodiče, je naším společným cílem vychovat zdravé a spokojené děti, které zase budou schopni zajistit lepší budoucnost pro své děti a jejich potomky. Všichni kolem sebe vidíme nárůst dětí s psychickými problémy, topícími se v úzkostech od čím dále tím nižšího věku. Dětem chybí radost, energie, motivace, chuť do života. Dovolte mi upozornit Vás na podnětnou a užitečnou knihu DRŽTE SI SVÉ DĚTI, kterou napsal kanadský lékař GABOR MATÉ spolu s kanadským vývojovým psychologem GORDONEM NEUFELDEM. Odvážně představují tento problém, ukazují, jak ztrácíme kontakt s našimi dětmi, jak to následně podrývá jejich vývoj a ohrožuje samotnou strukturu společnosti. Přinášejí ale také jasné návrhy řešení pro nás dospělé a praktické tipy, jak plnit své instinktivní role. To vše je podloženo posledními výzkumy a jejich vlastními profesními zkušenostmi. Kniha by pro vás mohla být velkou inspirací.